fbpx

Belső konfliktusok

Belső konfliktusok a hétköznapokban

A jól fizető, de bizonytalan állást válasszam, vagy a biztos, de rosszabbul fizetőt?

Maradjak itthon a gyerekeimmel, vagy építsek karriert?

Maradjak-e egy olyan cégnél, aminek nem értek egyet az értékrendjével?

A fenti dilemmák mögött komoly vívódások, belső konfliktusok húzódnak meg.

Ezekben az esetekben szándékaink, álmaink, vágyaink, szükségleteink, érzelmeink, érdekeink, céljaink, meggyőződéseink csatáznak egymással bennünk.

Megjelenhet belső konfliktus döntési helyzetben is, amikor két egyaránt vonzó, vagy éppen taszító opció között kell választanunk.

A téma számos szépirodalmi alkotásnak is témául szolgál.

Talán a két leginkább ismert mű, a Rómeó és Júlia, illetve a Pál utcai fiúk című művekben olvashatjuk a szereplők belső konfliktusainak leírását.

innerconflict

A bennünk zajló konfliktusok több szinten is jelentkezhetnek egyszerre:

  • az értékek és a hitek szintjén például, amikor a cigarettáról való leszokás közben mégis vágyunk arra, hogy rágyújtsunk;
  • a képességek, vagy a konkrét cselekvések szintjén, például menjek el egy új színdarabot megnézni, vagy dolgozzak a határidős munkámon;
  • a különböző szerepeink, identitásaink közötti harc is okozhat belső konfliktust, mint például a dolgozó nőknél szinte állandóan küzdenek egymással a feleség, az anya, a partner és a dolgozó nő szerepei.

Gyakran kerülhetünk hasonló, nehéz döntési helyzetekbe, amelyek ráadásul mély hatást gyakorolhatnak életünkre.

Így a nagy tétből fakadóan ezek a küzdelmek komoly energiákat emészthetnek fel, intenzív frusztrációt okozhatnak.

Ezért meg kell találnunk a legjobb módját, hogy ezeket a belső vívódásokat ésszerű módon kezeljük.

Ily módon tudjuk biztosítani, hogy ne gyűrjenek maguk alá a belső konfliktusaink, hanem a belső integritásunknak, érdekeinknek legmegfelelőbb döntéseket hozzuk.

A belső konfliktus típusai

Mindannyian hasonló típusú konfliktusokkal szembesülhetünk életünkben, bár ezek jellege, tartalma személyenként változik.

Íme néhány példa a belső konfliktusokra, amelyeket életünk bizonyos pontjain átélhetünk.

  • Az erkölcsi konfliktus az, ahol két ellentétes erkölcsi érték között kell döntenünk. Mindegyik választás jó lehet, de más-más következménnyel jár. Ilyen belső dilemmával találkozhatunk vezetőként személyzeti döntéseknél. Vagy amikor azt éljük át, hogy az igazság elmondásával fájdalmat okozhatunk, ám a hazugság miatt például bűntudatot érzünk.

 

  • Talán az egyik leggyakoribb konfliktus, amellyel szembesülhetünk, az a kapcsolataink közötti választás kényszeréből adódó konfliktus. Ilyenkor nemcsak érzelmeket, hanem számunkra fontos személyeket is kockáztatunk. Lehet, hogy elköteleződtünk valakivel, de rájövünk, hogy nem állunk készen a házasságra. Szoros, baráti kapcsolatban vagyunk egy munkatársunkkal, miközben egy életre szóló munkát kapsz a világ másik felében, ami a kapcsolat lazulását, esetleg végét is jelenti.

 

  • Az énképünkkel kapcsolatos belső küzdelem azért kritikus, mert megkérdőjeleződhet a teljes identitásunk, mindaz, amit gondolunk magunkról. Az eddig biztosnak tűnt tulajdonságok vitathatóvá válnak. Például, eddig megbocsátónak, toleránsnak gondoltuk magunkat, de egy közeli barátunk elárult. Bosszúvágy lesz rajtunk úrrá. Akkor lehetek én valóban megbocsátó személy? Más esetben egyenes, becsületes embernek tartod magad, és mégis egy tévedésed miatt hazudsz a főnöködnek, mert el akarod kerülni a következményeket. Ebben a konfliktus típusban az a meglepő, hogy ha valakinek alacsony az önbecsülése és pozitív tulajdonságaival szembesül, ez ugyanolyan belső vívódást fog eredményezni. Kísértést érzünk, hogy ne lássunk rá személyiségünknek olyan aspektusaira, amelyeket korábban nem ismertünk. A helyzet gondos vizsgálata és az érzelmeink alapos vizsgálata révén fogjuk felismerni, hogy melyek a mi valós tulajdonságaink. Esetleg mindkettő igaz lehet. Ezután hozhatjuk meg a helyes döntést.

 

 

  • Szintén szerephez kötődő belső konfliktust okozhat, ha nem egyértelműek az elvárások, vagy éppen csak úgy tudunk eleget tenni a szerep elvárásoknak, ha közben szabályokat szegünk meg. Nem rég voltam tanúja két buszvezető beszélgetésének, amelyben az egyikőjük mesélte, hogy a központban azt az utasítást kapta, hogy még olyan áron is tartsa a menetidőt, hogy nem áll meg a megállóknál…

 

A fenti konfliktus típusok csak kiragadott példák a belső konfliktusok széles köréből.

 

Mi a közös a belső konfliktusok esetében? Az, hogy mind nehéz döntéssel jár.

Szeretném fejleszteni az önismeretemet!

Hogyan kezeljük a belső konfliktusainkat?

Az egyik legfontosabb dolog a tudatosság.

Tudatosítanunk kell magunkban a legjelentősebb érzelmeinket és azt, mit mondanak nekünk. Ezek a belső küzdelmek és a megfelelő döntések meghozatala lehetőséget ad önmagunk elemzésére.

Ha időt szánunk erre, jobban megérthetjük, kik vagyunk és milyen a saját világunk.

A tudatosság mellett a döntés meghozatalának másik alappillére, hogy megtaláljuk az egyensúlyt az érzelmi és racionális érveink között.

 

innerconflict2
inner conflict 3

Ez segíthet a belső konfliktusok érzékeny és érett módon történő leküzdésében.

Vékony kötélen egyensúlyozva tudjuk számba venni pro és kontra érzelmeinket és tényszerű érveinket. Figyeljünk, hogy fülön csíphessük, ha valamelyik fölénybe akar kerekedni!

Az is lényeges, hogy merjünk kérdezni, információt szerezni, ha az segít a belső konfliktus csökkentésében!

Illetve figyeljünk arra, hogy mi ne okozzunk nem megfelelő kommunikációval másoknak konfliktust…

A döntéseink nem fekete-fehérek. Választásaink bizonyos következményekkel járhatnak ránk és más emberekre. Ezek pozitívak és negatívak lehetnek – tudatában kell lennünk és erre fel kell készülnünk.

Nem könnyíti a helyzetünket, hogy a döntést követően elbizonytalanodhatunk, hogy vajon helyesen választottunk-e.

Másrészt veszteséget érezhetünk az elutasított opció és a hozzá kapcsolódó elszalasztott lehetőségek miatt.

Amint látjuk, a belső konfliktusokat nem egyszerű leküzdeni, mert összetettek.

Viszont, ha elemző, önmagunkra odafigyelő módon bánunk velük, olyan döntéseket hozhatunk, amelyek átfogó és tartós hatással lesznek életünkre.

És ha úgy érzed, hogy  coachként tudlak támogatni a belső konfliktusok leküzdésében, akkor itt várom a jelentkezésed: 

https://www.puskarildiko.hu/#jelentkezes

Vagy ezen a számon is megtalálsz: 

0630-9281-469

Ha tréningen szeretnél velem találkozni, akkor a Megtartó Vezető képzés jelenti a legközelebbi alkalmat.

Aztán pedig a DISC Kommunikációs képzés.

A személyiségfejlesztés 10 összetevője

A személyiségfejlesztés egy mély és összetett folyamat, amely során az egyén aktívan részt vesz saját magának és képességeinek fejlesztésében.

7 gyakori tévhit az introvertált munkavállalókról

Fedezd fel az introvertált munkavállalókkal kapcsolatos 7 gyakori tévhitet! Ismerd meg ezeket és értékeld jobban introvertált kollégáidat!

Önértékelés erősítése – DIY – Csináld magad!

Ha gyengült vagy még csak erősödőben van önértékelésünk, vannak egyszerű lépések, amelyeket megtehetünk az önértékelés fejlesztése érdekében. Használd őket!

Stresszhelyzet – DISC modell – eltérő stílusok, eltérő reakciók

A DISC rendszer jól használva optimalizálja az egyén viselkedését, illetve az egyén és környezete együttműködését stresszhelyzet esetén is.

Small talk – Hogyan kezdj bele introvertáltként?

Hogyan kezdj bele egy beszélgetésbe introvertáltként? A small talk is tanulható. 6 tipp, ami segít a beszélgetések beindításában.

Hogyan legyél sikeres introvertáltként az állásinterjún?

Introvertáltként is számos erősségünk van, amit tudunk jövendő állásainkban kamatoztatni. Vegyük ezeket birtokba és érezzük velük jól magunkat az állásinterjún is.

Dühös vagy? Hogyan NE szóljál be? Érzelmek irányítása

Ha kontrollálni tudod érzelmeidet, az segít abban, hogy lelkileg erősebbnek érezd magad. Az érzelmek kezelése is gyakorlást és kitartást igényel. 5 technika ennek gyakorlásához.

Mindig érdemes asszertívnek lenni?

Az asszertivitás nem mindig garantálja, hogy megkapod, amire szükséged van, de általában ez a legmegfelelőbb és legelőnyösebb választás.

DISC-kommunikációs és viselkedési riport

A DISC tipológia jelenti azt az elméleti és gyakorlati tudást, amelyet, mint viselkedéselemzési módszert az egész világon több mint 70 éve használnak.

Motivációs eszköztár vezetőknek

9 motivációs eszköz, amivel nagy eredményeket érhetsz el a munkatársaiddal való közös munka során.

Facebookon is megtalálsz!

Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons
Cover for Coaching és pszichológia - Puskár Ildikó
939
Coaching és pszichológia - Puskár Ildikó

Coaching és pszichológia - Puskár Ildikó

Pszichológusként, coachként abban támogatlak, hogy erőforrásaidból a legjobb megoldásokra találj.

Ahhoz, hogy magabiztosan, asszertíven tudjunk részt venni a kapcsolatainkban, első lépésben önmagunkkal kell jóban lennünk. Ez egy sokszor hangoztatott, már-már frázisként ható mondat, amit azonban megvalósítani nem is olyan egyszerű.
Az önmagunkkal való jó viszony, a pozitív önbecsülés kialakítása, fenntartása egy folyamat, amelynek során sokféle technikát alkalmazhatunk.
Neked melyik van meg az eszköztáradban? És melyik az, ami nehezen megy?
Írd meg kommentben!
#önbecsülés; #önismeret; #önreflexió; #önfejlesztés

Ahhoz, hogy magabiztosan, asszertíven tudjunk részt venni a kapcsolatainkban, első lépésben önmagunkkal kell jóban lennünk. Ez egy sokszor hangoztatott, már-már frázisként ható mondat, amit azonban megvalósítani nem is olyan egyszerű.
Az önmagunkkal való jó viszony, a pozitív önbecsülés kialakítása, fenntartása egy folyamat, amelynek során sokféle technikát alkalmazhatunk.
Neked melyik van meg az eszköztáradban? És melyik az, ami nehezen megy?
Írd meg kommentben!
#önbecsülés; #önismeret; #önreflexió; #önfejlesztés
... See MoreSee Less

6 days ago

0 hozzászólás

Trackbacks/Pingbacks

  1. Önértékelés erősítése - DIY - Csináld magad! - Puskár Ildikó - […] Tegyük fel magunknak gyakrabban a kérdést: Mit szeretnék ebben a helyzetben igazán? […]
  2. Automatikus vázlat - […] igent mond a munkahelyén, megmérgezheti a privát  kapcsolatait. És belső konfliktust (https://www.puskarildiko.hu/belso-konfliktusok/ is okozhat magának, mivel a családja és…
  3. Jól ismerem-e önmagam? - Puskár Ildikó - […] Így, ha hibát követsz el, könnyebben megbocsátasz magadnak, mert megérted, hogy ez egy tanulási tapasztalat. […]
  4. Szervezeti változások és szervezeti traumák - Megtartó vezető - […] A magánéleti traumák esetén természetesnek vesszük, hogy az érintetteknek szükségük lehet … […]

Egy hozzászólás elküldése

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .

Ne várj tovább! Induljunk el együtt mielőbb!