fbpx

Emberi kapcsolatok – Hogyan építjük és rontjuk el?

Ezúttal egyfajta kapcsolati, kommunikációs kézikönyvet ajánlok olvasásra.

Dr. Thomas Gordon és Noel Burch Emberi kapcsolatok című könyvében (A mű alcíme: Hogyan építhetjük, Hogyan ronthatjuk el ) konkrét segítséget, útmutatást kaphatunk nehéz kommunikációs helyzetek jó megoldásához, legyenek azok akár magánéletben, akár munkahelyi vonatkozásokban.

A szerzők alapgondolata, hogy a kommunikáció határozza meg a kapcsolatok minőségét és ebből kiindulva gyűjtik össze a segítséget jelentő és a romláshoz vezető megoldásokat.

Kiindulásként olvashatunk arról, hogy hogyan érdemes megközelíteni a problémás szituációkat: hogyan bánjunk azokkal a helyzetekkel, amikor nekünk, amikor a partnerünknek, vagy amikor egyikőnknek sincs problémája.

A szerzők szerint a kapcsolatok megmenthetők, amennyiben jól bánunk egymással. Az egyik legfontosabb ajánlásuk a prevencióról szól, azt vallják, hogy a megelőzéssel érhetjük el a legtöbb sikert, tehát már a problémák súlyosodása előtt tehetünk emberi kapcsolataink minőségi megalapozása érdekében.

A megfelelő odafigyelés, az értő figyelem technikáját részletesen, több fejezeten keresztül mutatják be.

Amitől különösen hasznos olvasmánynak tartom a könyvet, hogy jól használható mondatokat és ellenpéldákat is felsorolnak.

Konkrét beszélgetési helyzetekben láthatjuk, hogy milyen mondatok működnek és melyek jelentenek vörös posztót indulattal teli, konfliktusos kapcsolati szituációkban.

Ha szeretnél javítani akár a családodon belüli, akár munkahelyi kapcsolataidon, szeretnéd jobban megérteni az emberek reakcióit, tudatosabbá tenni a sajátodat, akkor szánj néhány órát ennek az alapműnek az elolvasására!

Itt találsz e-bookot a DISC alapú kommunikációhoz: https://disc-teszt.hu/e-book-2/ 
Engem pedig ezen a számon megtalálsz kommunikációs kérdéseiddel is 🙂 0630-9281-469

A személyiségfejlesztés 10 összetevője

A személyiségfejlesztés egy mély és összetett folyamat, amely során az egyén aktívan részt vesz saját magának és képességeinek fejlesztésében.

7 gyakori tévhit az introvertált munkavállalókról

Fedezd fel az introvertált munkavállalókkal kapcsolatos 7 gyakori tévhitet! Ismerd meg ezeket és értékeld jobban introvertált kollégáidat!

Önértékelés erősítése – DIY – Csináld magad!

Ha gyengült vagy még csak erősödőben van önértékelésünk, vannak egyszerű lépések, amelyeket megtehetünk az önértékelés fejlesztése érdekében. Használd őket!

Stresszhelyzet – DISC modell – eltérő stílusok, eltérő reakciók

A DISC rendszer jól használva optimalizálja az egyén viselkedését, illetve az egyén és környezete együttműködését stresszhelyzet esetén is.

Small talk – Hogyan kezdj bele introvertáltként?

Hogyan kezdj bele egy beszélgetésbe introvertáltként? A small talk is tanulható. 6 tipp, ami segít a beszélgetések beindításában.

Hogyan legyél sikeres introvertáltként az állásinterjún?

Introvertáltként is számos erősségünk van, amit tudunk jövendő állásainkban kamatoztatni. Vegyük ezeket birtokba és érezzük velük jól magunkat az állásinterjún is.

Dühös vagy? Hogyan NE szóljál be? Érzelmek irányítása

Ha kontrollálni tudod érzelmeidet, az segít abban, hogy lelkileg erősebbnek érezd magad. Az érzelmek kezelése is gyakorlást és kitartást igényel. 5 technika ennek gyakorlásához.

Mindig érdemes asszertívnek lenni?

Az asszertivitás nem mindig garantálja, hogy megkapod, amire szükséged van, de általában ez a legmegfelelőbb és legelőnyösebb választás.

Motivációs eszköztár vezetőknek

9 motivációs eszköz, amivel nagy eredményeket érhetsz el a munkatársaiddal való közös munka során.

A folyamat ereje az együttműködés fejlesztésében

Amikor munkatársak között visszatérő konfliktus van, az a munkacsoport életén is nyomot hagy. Mit tehetsz az együttműködés fejlesztése érdekében?

Facebookon is megtalálsz!

Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons
Cover for Coaching és pszichológia - Puskár Ildikó
941
Coaching és pszichológia - Puskár Ildikó

Coaching és pszichológia - Puskár Ildikó

Pszichológusként, coachként abban támogatlak, hogy erőforrásaidból a legjobb megoldásokra találj.

Egy 10-es skálán mennyire tartod a munkahelyed stresszesnek? (1- nyugodt, laza; 10-az a csoda, hogy még bírom...)

1949 óta a május a mentális egészség hónapja.
Mentális egészségünk megtartása szempontjából az egyik legnagyobb kihívást a napi, számtalan stresszhelyzettel való megküzdés jelenti. Ezeknek a jelentős hányada a munkahelyünkön ér bennünket.
A képen szereplő adatok a Mental Health Europe kutatásán alapulnak.

Írd meg azt a számot kommentben, ami a leginkább jellemzi a stressz szempontjából a munkahelyedet!

#munkahelyistressz #mentálisegészség
#stressz
#pszichológiaibiztonság #mentálisegészségamunkahelyen
... See MoreSee Less

4 days ago

1 CommentComment on Facebook

1 - Semmi stressz nincs benne.

0 hozzászólás

Trackbacks/Pingbacks

  1. Munkahelyi önismeret fejlesztése - Puskár Ildikó - […] a kávézást, a szüneteket jó beszélgetésekre! Amikor valaki megoszt magával kapcsolatban dolgokat, az másokban is elindíthatja a saját […]

Egy hozzászólás elküldése

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .

Ne várj tovább! Induljunk el együtt mielőbb!