fbpx

Munkahelyi önismeret fejlesztése

Munkahelyi önismeret fejlesztése

A munkahelyre dolgozni járunk, hagyjuk már a lelki életet!

– Hallottad már ezt a mondatot, vagy esetleg épp te mondtad?

A munkahelyen hajlamosak lehetünk arra, hogy csak a külsőségekre koncentráljunk, mint a sikeresség, munkakör, előrelépés, és megfeledkezünk a „beltartalom” gondozásáról. Az önismeretről. 

Lehetünk nagyon okosak, tehetségesek, tanulhatunk a legjobb üzleti iskolákban, szárnyalhat a karrierünk és mindemellett lehet, hogy nem vagyunk elégedettek, nem tudunk örülni a fentieknek.

Számos példát látunk, amikor a külső jegyek alapján sikeres emberek nincsenek azzal tisztában, kik is ők?

Mert hiányzik az önismeret.

 

 

Az önismeret egy olyan képesség, amelynek során rálátást szerzünk tulajdonságainkra, megismerjük képességeinket, tudatosítjuk szándékainkat, érzelmeinket, gondolatainkat és mindezek együttes működését.

Az önismeret egyfajta törekvést jelent saját magunk megértésére, egy folyamatos önmonitorozásra.

Miért fontos az önismeret a munkahelyen?

Nézzük meg néhány példán keresztül:

Az értékrendünk nagyon személyes, egyéni és fontos számunkra.

Még ha nem is mindig tudatos. Képzeljük el, hogy egyik központi értékünk a szabadság, a függetlenség.

Ha olyan munkahelyed van, ahol nem rugalmas a munkaidő, vagy szoros kontroll alatt kell dolgoznod, akkor nem leszel elégedett.

És lehet, hogy nem is tudod az okát, csak nem érzed magad jól a bőrödben.

Vagy valakire rábíznak egy prezentációt és fura arckifejezéseket lát a hallgatóság soraiban és mivel nincs tisztában saját viselkedésével, ezt nem tudja, hova tenni.

icantAz is előfordulhat, hogy a vezetőként folyamatosan lépnek ki mellőled a munkatársak, és te meg vagy győződve arról, hogy a magasabb fizetés miatt…

Aztán vagy fény derül az okokra, vagy nem.

Nem kellemes a pillanat, de mind önmagunk, mind a környezetünk számára előre vivő lehet.

Egy közelmúltbeli tréningen egy videós visszajelzést követően fogalmazott így egy vezető:

„Magabiztosan jöttem ide, de ez egy pozitív arcul csapás volt. Jobb, hogy én fogalmazom meg magamnak először, minthogy mások mondják. Lehet, el sem hittem volna”

Az önismeretünk két irányból kap impulzusokat:

  • a környezetünkből érkező visszajelzések által,
  • a saját magunkkal kapcsolatos tapasztalások, magunk megfigyelése révén

Az önmagunkról kialakított képünk folyamatosan formálódhat életünk során azáltal, hogy sokféle emberrel, sokféle helyzetben kerülünk kapcsolatba és különböző impulzusok érnek bennünket.

 

Mit eredményez a pontosabb önismeretünk?

  • hatékonyabbak lehetünk problémáink, konfliktusaink megoldásában,
  • sikeresebben alakulhatnak társas kapcsolataink,
  • könnyebben dolgozzuk fel a sikertelenségeinket,
  • gyorsabban találunk kiutat a nehéz helyzetekből.

Szeretném fejleszteni az önismeretemet!

Hogyan fejlesztheted a munkahelyi önismereted?

  • Amennyiben olyan szerencsés helyzetben vagy, hogy bizalmi kapcsolatod van a főnököddel, kollégáiddal, hogy gyakorlat közöttetek a kölcsönös, fejlesztő visszajelzés adása, akkor használd ezt a lehetőséget! Kérj fókuszált, egyes területekre vonatkozóan visszajelzést!

 

  • Élj az értékelő beszélgetések adta lehetőségekkel. Beszélgess az erősségeidről és gyengeségeidről a tudatosság növelése érdekében.

 

  • Gyakorold a tudatosítást. Ha nehéz megbeszélésed vagy konfliktusod volt, igyekezz végiggondolni a történteket. Az segít a legjobban, ha tudatosítod érzelmeidet, gondolataidat, viselkedésedet is a szituációban. Emellett azt is meg tudod figyelni, milyen feladatokban érzed magad a legjobban, vagy melyek okoznak feszültséget.

 

  • Használjátok a kávézást, a szüneteket jó beszélgetésekre! Amikor valaki megoszt magával kapcsolatban dolgokat, az másokban is elindíthatja a saját magáról való gondolkodást. Ráadásul erősödik a csapaton belüli bizalom is.

 

  • Gyakorold önmagad ítélkezésmentes megfigyelését. Ez azt jelenti, hogy ne ítéld meg, ne minősítsd az adott helyzetben a viselkedésed, csak egyszerűen figyeld meg. Ha úgy veszed a helyzeteket, ahogy vannak, az lehetőséget ad arra is, hogy különböző szemszögekből végig gondold azokat. Ezáltal újfajta látásmódok alakulhatnak ki önmagaddal és a többiekkel kapcsolatban is, újfajta ráismerések születhetnek.

 

  • Szerezz annyi tapasztalatot, amennyit csak tudsz! A sokrétű tapasztalat eredményezheti a legnagyobb tudatosságot, ha ez önreflexióval társul. A tapasztalatok által kiderül, hogy mi működik és mi nem működik. Lehet, hogy valaki azt gondolja, nem képes bizonyos feladat ellátására, ugyanakkor csak a tapasztalatok révén tudja igazán eldönteni, hogy ez valóban így van-e. Például ilyen célt is szolgálhat a munkahelyi rotáció.

 

 

  • Jelentkezz tréningekre, képzésekre, amelyek a kiválasztott téma mellett a visszajelzések gyűjtésére, tapasztalatok szerzésére is kiváló lehetőséget biztosítanak.

És van, hogy ezek a források egymást erősítve tudnak a legerősebb fejlesztő hatással lenni.

know yourself

Egyik ügyfelemmel egy tréningen találkoztam először.

Ott, egy kitöltött kérdőív alapján olyan tükröt kapott, amiben nem ismert magára, éppen ezért kicsit értetlenül állt.

Majd ezt követően hamarjában a magánéletében és a munkahelyén is történtek olyan, számára megrendítő események, amelyek a kérdőív eredményeivel csengtek össze.

Ezt követően kérte, hogy dolgozzunk együtt az önismeretének fejlesztésén.

 

Tehát az is lényeges, hogy még a nehezen befogadható visszajelzéseket se utasítsuk el, maradjunk nyitottak az ehhez kapcsolódó impulzusokra!

És ha úgy érzed, hogy  coachként tudlak támogatni az önismereted fejlesztésében, akkor itt tudsz jelentkezni: 

https://www.puskarildiko.hu/#jelentkezes

Vagy ezen a számon is megtalálsz: 

0630-9281-469

Ha tréningen szeretnél velem találkozni, akkor a Megtartó Vezető képzés jelenti a legközelebbi alkalmat.

Aztán pedig a DISC Kommunikációs képzés.

Facebookon is megtalálsz!

Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons
Cover for Coaching és pszichológia - Puskár Ildikó
939
Coaching és pszichológia - Puskár Ildikó

Coaching és pszichológia - Puskár Ildikó

Pszichológusként, coachként abban támogatlak, hogy erőforrásaidból a legjobb megoldásokra találj.

Ahhoz, hogy magabiztosan, asszertíven tudjunk részt venni a kapcsolatainkban, első lépésben önmagunkkal kell jóban lennünk. Ez egy sokszor hangoztatott, már-már frázisként ható mondat, amit azonban megvalósítani nem is olyan egyszerű.
Az önmagunkkal való jó viszony, a pozitív önbecsülés kialakítása, fenntartása egy folyamat, amelynek során sokféle technikát alkalmazhatunk.
Neked melyik van meg az eszköztáradban? És melyik az, ami nehezen megy?
Írd meg kommentben!
#önbecsülés; #önismeret; #önreflexió; #önfejlesztés

Ahhoz, hogy magabiztosan, asszertíven tudjunk részt venni a kapcsolatainkban, első lépésben önmagunkkal kell jóban lennünk. Ez egy sokszor hangoztatott, már-már frázisként ható mondat, amit azonban megvalósítani nem is olyan egyszerű.
Az önmagunkkal való jó viszony, a pozitív önbecsülés kialakítása, fenntartása egy folyamat, amelynek során sokféle technikát alkalmazhatunk.
Neked melyik van meg az eszköztáradban? És melyik az, ami nehezen megy?
Írd meg kommentben!
#önbecsülés; #önismeret; #önreflexió; #önfejlesztés
... See MoreSee Less

1 week ago

0 hozzászólás

Trackbacks/Pingbacks

  1. Belső konfliktusok - Puskár Ildikó - […] hogy ne lássunk rá személyiségünknek olyan aspektusaira, amelyeket korábban nem ismertünk. A helyzet gondos vizsgálata és az érzelmeink alapos…
  2. Homeexchange, nyaralás bizalmi alapon - Puskár Ildikó - […] A bizalom hiányának költsége van, ezt ismerjük az üzleti életben is. […]
  3. Asszertivitás fejlesztése - Puskár Ildikó - […] is joggal gondolható a leírtak alapján, hogy az asszertivitás fejlesztése együtt jár az önismeret fejlesztésével, hiszen csak egy fókuszált…
  4. Jól ismerem-e önmagam? Az elégtelen önismeret 7 jele. - Puskár Ildikó - […] is jól látszik, az önismerettel való foglalkozás elég régre nyúlik vissza. Az önismeret szót olvashatjuk, hallhatjuk és […]

Egy hozzászólás elküldése

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .

Ne várj tovább! Induljunk el együtt mielőbb!